DORFAZ ALFA NEDİR?

DORFAZ ALFA NEDİR?

Corona virüsün ülkemizde ortaya çıkmasının ardından birçok bilim insanı tarafından ilaç ve aşı konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaları yapan bilim insanları arasında yer alan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, dün akşam Twitter üzerinden yayımladığı mesaj ile Dornaz Alfa ilacının ismini açıkladı.

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinan formudur. Bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF (Kistik Fibrozis) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötro fillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

PROF. DR. ERCÜMENT OVALI AÇIKLAMA

Ercüment Ovalı, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir