İşten çıkarmalar 3 ay süreyle yasaklandı mı?

Koronavirüs mücadelede işten çıkarmaların 3 ay süreyle yasaklanacağı ücretsiz izne çıkartılanların ise günlük 39 lira 24 kuruş alacağı ifade edildi.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında işten çıkarmaların 3 ay süreyle yasaklanacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı’nın isteği doğrultusunda ise bu yasak 6 aya kadar uzayabilecek. İşveren de istediği takdirde işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek. Bu durumda ise işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek.

Koronavirüsle mücadele kapsamında hazırlanan yeni kanuna göre; 3 ay süreyle işten çıkarmaların yasaklanacağı ve Cumhurbaşkanı’nın bu süreyi 6 aya kadar uzatabileceği ifade edildi.

İŞTEN ÇIKARMALAR YASAKLANDI MI?
İşveren ayrıca işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek ve bu durumda da günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart tarihinde sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar doğrudan ödenecek. Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde gelir kriterine bakılmaksızın ihtiyacı olan yaşlılara bakım hizmeti verilecek ve bakım ücreti ödemesi yapılacak. Aynı hak engelliler, çocuklar ve kadınlara da sağlanacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir